| Name | Modern Pre Engineered Buildings |
|---|---|
| Roof Cladding | Steel Color Sheet, Sandwich Panel |
| Material | Steel |
| Wall | Sandwich Panel,Single Steel Sheet |
| Steel Types | Q235, Q345, And Other Low-alloy High-strength Steels. |
| Main Frame | Q355 Q235 |
|---|---|
| Window: | Aluminum Alloy Window |
| Door: | Sliding Door, Rolling Door |
| Wall & Roof | Sandwich Panel; Color Steel Sheet |
| Secondary Structure: | Purlin; Brace, Knee Brace Etc |
| Features | Steel Frame Warehouse |
|---|---|
| Purlin | Galvanized C Or Z Type Steel |
| Drawing Design | AutoCAD /PKPM /3D3S/TEKLA |
| Dimension | Customers' Requirement |
| Roofing | Sandwich Panel. Single Steel Sheet |
| Wall And Roof | Steel Cladding Sheet,Sandwich Panel |
|---|---|
| Size | Customized |
| Colour | According To Customer Requirements |
| Structure | Prefabricated |
| Structure Type | Portal Frame |
| Fire Protection System | Optional |
|---|---|
| Doors | Rolling Door Or Sliding Door |
| Origin | China |
| Wall | Steel Sheet |
| Sandwich Panel Thickness | Between 50-200mm |
| Installation Time | Short |
|---|---|
| Advantage | Easy & Fast Install |
| Design Options | Flexible |
| Thermalinsulation | Good |
| Construction | Steel Frame |
| Sandwich Panel Thickness | Between 50-200mm |
|---|---|
| Origin | China |
| Doors | Rolling Door Or Sliding Door |
| Columns And Beam | H Section Column&Beam |
| Wall | Steel Sheet |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
|---|---|
| Span | 5m To 30m |
| Design Load | Wind, Snow, Seismic |
| Warranty Period | 50 Years |
| Material | High-quality Steel |
| Thermalinsulation | Good |
|---|---|
| Installation Time | Short |
| Design Options | Flexible |
| Installation | Engineer Guidance On Site |
| Advantage | Easy & Fast Install |
| Solar Panel Type | Grade A Polycrystalline |
|---|---|
| Roofing | Corrugated Color Steel Sheet |
| Cladding | PU/Rock Wool/Fiberglass/EPS |
| Weight | Lightweight Compared To Concrete Structures |
| Carbon Structural Steel | Q355B,Q235B |