| Name | Steel Structure Warehouse Factory |
|---|---|
| Recycle Attributes | Steel |
| Type | Portal Frame Steel Structure Buildings |
| Structure | Large Span Light Steel Frame |
| Feature | Water Proof And Fire Resistance |
| Name | Prefabricated Steel Structure Warehouse Building |
|---|---|
| Building Type | Commercial/Residential |
| Longevity | Long-lasting |
| Size | Customized |
| Construction Type | Steel Frame |
| Types Of Steel | Q235, Q345, And Other Low-alloy High-strength Steels. |
|---|---|
| Features Of Steel | High Strength, Lightweight, Corrosion-resistant (with Surface Treatment), And Recyclable. |
| Types Of Roof And Wall Panels | Color Steel Plates, Sandwich Panels, Metal Composite Panels. |
| Features Of Roof And Wall Panels | Lightweight, Waterproof, Heat-insulating, Fireproof, And Aesthetically Durable. |
| Types Of Connectors | High-strength Bolts, Welding Materials, Anchorages. |
| Name | Commercial Prefabricated Metal Buildings |
|---|---|
| Weather Resistance | High |
| Structure Type | Large Span Structure |
| Product Type | Steel Structure |
| Corrosion Resistance | High |
| Name | Steel Structure Aircraft Hangar Construction |
|---|---|
| Grade | Q235B / Q345B |
| Brace | Round Bar |
| Earthquake Type | Level 6 |
| Material | Steel |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
|---|---|
| Purlins | C/Z Section Steel |
| Span | 5m To 30m |
| Material | High-quality Steel |
| Warranty Period | 50 Years |
| Span | 5m To 30m |
|---|---|
| Warranty Period | 50 Years |
| Design Load | Wind, Snow, Seismic |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
| Material | High-quality Steel |
| Design Load | Wind, Snow, Seismic |
|---|---|
| Purlins | C/Z Section Steel |
| Material | High-quality Steel |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
| Warranty Period | 50 Years |
| Material | High-quality Steel |
|---|---|
| Purlins | C/Z Section Steel |
| Warranty Period | 50 Years |
| Design Load | Wind, Snow, Seismic |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
| Origin | China |
|---|---|
| Sandwich Panel Thickness | Between 50-200mm |
| Wall | Steel Sheet |
| Fire Protection System | Optional |
| Doors | Rolling Door Or Sliding Door |