| Standard | CE Certification |
|---|---|
| Snow Load | Up To 1.5kN/m2 |
| Wind Against | 80~280km Per Hour |
| Earthquake Resistance | Grade 7 |
| Product Features | Low Cost; Quick Installation; Recyclable |
| Snow Load | Up To 1.5kN/m2 |
|---|---|
| Wind Against | 80~280km Per Hour |
| Earthquake Resistance | Grade 7 |
| Product Features | Low Cost; Quick Installation; Recyclable |
| Structural Warranty | 50 Years |
| Working Scope | Design,Fabrication, Installation |
|---|---|
| Brick Wall | 1.2m Height |
| Floor | Floor Deck |
| Dimensions | Customers' Requirement |
| Trademark | YB |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
|---|---|
| Trademark | YB |
| Working Scope | Design,Fabrication, Installation |
| Dimensions | Customers' Requirement |
| Brick Wall | 1.2m Height |
| Dimensions | Customers' Requirement |
|---|---|
| Floor | Floor Deck |
| Brick Wall | 1.2m Height |
| Working Scope | Design,Fabrication, Installation |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Wind Against | 80~280km Per Hour |
|---|---|
| Standard | CE Certification |
| Structural Warranty | 50 Years |
| Earthquake Resistance | Grade 7 |
| Product Features | Low Cost; Quick Installation; Recyclable |
| Name | Prefabricated Factory Building |
|---|---|
| Application | Steel Workshop,industry Equipment Support,etc,airport,Industry Building |
| Type | Light,Heavy,steel Structure |
| Product Name | Steel Structure Building,Steel Structure Warehouse,New Design Light Prefab Steel Structure Construction Workshop,CL Cheap Large Span Designed Steel Structure Workshop In India,Top Quality Workshop Steel Pedestrian Bridge Structure |
| Material | Q235/Q345,Steel,ASTM,Q235B,Q345 Low Carbon Steel |
| Type | Light,Heavy,Heavy Steel Structure,Light Steel Struture,Customized Prefabricated Steel Structure Building |
|---|---|
| Application | Steel Workshop,Steel Fabricated House,Warehouse,Industry Building,stadium |
| Dimensions | Customers' Requirement,steel Structure Tents,Customer's Request,round Steel,can Be Customized |
| Product Name | Steel Structure Building,Galvanized Light Steel Structure Building Tents For Events Outdoor,AISC Widely Used A Frame Structure Beams Steel Prefabricated Building,China Custom Made Affordable Steel Structure Construction Buildings,Supplier Design Constructi |
| Material | Q235/Q345,Q235,Q345 Low Carbon Steel,Color Steel,Q235/Q235B/Q345/Q345B |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
|---|---|
| Warranty Period | 50 Years |
| Design Load | Wind, Snow, Seismic |
| Span | 5m To 30m |
| Material | High-quality Steel |
| Working Scope | Design,Fabrication, Installation |
|---|---|
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Trademark | YB |
| Floor | Floor Deck |
| Dimensions | Customers' Requirement |