| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
|---|---|
| Warranty Period | 50 Years |
| Design Load | Wind, Snow, Seismic |
| Span | 5m To 30m |
| Material | High-quality Steel |
| Structure Type | Light Style |
|---|---|
| Seismic | 9 Points |
| Design Style | Industrial |
| Shot Blasting Level | SA 2.5 |
| Life Time | 50 Years |
| Working Scope | Design,Fabrication, Installation |
|---|---|
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Trademark | YB |
| Floor | Floor Deck |
| Dimensions | Customers' Requirement |
| Trademark | YB |
|---|---|
| Working Scope | Design,Fabrication, Installation |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Brick Wall | 1.2m Height |
| Floor | Floor Deck |
| Seismic | 9 Points |
|---|---|
| Fireresistance | Fire Retardant Materials Used |
| Design Style | Industrial |
| Life Time | 50 Years |
| Structure Type | Light Style |
| Features | Prefab Steel Structure, Large Span, Multi-Floor |
|---|---|
| Name | Steel Structure Workshop |
| Raw Steel Material | Q235B, Q355B, ASTM A36 |
| Surface Treatment | Painting Or Hot-DIP Galvanized |
| Drawing | CAD, TEKLA, 3D Model, PKPM, BIM |
| Building | Pre Engineered Steel Building Warehouse |
|---|---|
| Product Resistance | Corrosion Resistant |
| Product Usage | Building Construction |
| Resistance | Corrosion-resistant |
| Product Type | Construction Material |
| Material | High-quality Steel |
|---|---|
| Design Load | Wind, Snow, Seismic |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
| Warranty Period | 50 Years |
| Span | 5m To 30m |
| Load Capacity | Depends On The Size And Design |
|---|---|
| Door Type | Rolling Door |
| Column And Beam | Welded H-section |
| Color | Customized |
| Tie Beam | Round Pipe Or Square Tube |
| Roof | Slope/Flat |
|---|---|
| Member | Steeltruss |
| Roof /Wall Panel | Steel Color Sheet, Sandwich Panel |
| Window Type | Aluminum Alloy |
| Column And Beam | Welded H-section,I Section Etc. |