| Design Options | Flexible |
|---|---|
| Thermalinsulation | Good |
| Installation Time | Short |
| Advantage | Easy & Fast Install |
| Installation | Engineer Guidance On Site |
| Thermalinsulation | Good |
|---|---|
| Advantage | Easy & Fast Install |
| Installation Time | Short |
| Design Options | Flexible |
| Construction | Steel Frame |
| Construction | Steel Frame |
|---|---|
| Advantage | Easy & Fast Install |
| Design Options | Flexible |
| Installation Time | Short |
| Installation | Engineer Guidance On Site |
| Product Name | Steel Structure Warehous,Industrial Factory Building |
|---|---|
| Surface Treatment | Anti-rust Paint,Hot-Dip Galvanization |
| Size | Customzation Size |
| Drawing Design | AutoCAD,Tekla Structures(Xsteel)V12.0.etc,etc..,AutoCAD /PKPM /3D3S/TEKLA |
| Installation | Engineers Guidance |
| Columns And Beam | H Section Column&Beam |
|---|---|
| Sandwich Panel Thickness | Between 50-200mm |
| Origin | China |
| Fire Protection System | Optional |
| Wall | Steel Sheet |
| Material | Steel |
|---|---|
| Snow Load Capacity | Customized |
| Wall Panel | Steel Color Sheet, Sandwich Panel |
| Member | Steel Column |
| Raw Steel Material | Q235B, Q355B |
| Name | Construction Metal Building |
|---|---|
| Construction Time | Short |
| Design Options | Versatile |
| Customization | Available |
| Durability | High |
| Building | Pre Engineered Steel Building Warehouse |
|---|---|
| Product Resistance | Corrosion Resistant |
| Product Usage | Building Construction |
| Resistance | Corrosion-resistant |
| Product Type | Construction Material |
| Sandwich Panel Thickness | Between 50-200mm |
|---|---|
| Origin | China |
| Doors | Rolling Door Or Sliding Door |
| Columns And Beam | H Section Column&Beam |
| Wall | Steel Sheet |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
|---|---|
| Purlins | C/Z Section Steel |
| Span | 5m To 30m |
| Material | High-quality Steel |
| Warranty Period | 50 Years |