| Solar Panel Type | Grade A Polycrystalline |
|---|---|
| Roofing | Corrugated Color Steel Sheet |
| Cladding | PU/Rock Wool/Fiberglass/EPS |
| Weight | Lightweight Compared To Concrete Structures |
| Carbon Structural Steel | Q355B,Q235B |
| Solar Panel Type | Grade A Polycrystalline |
|---|---|
| Wall And Roof | Steel Cladding Sheet,Sandwich Panel |
| Structure Type | Portal Frame |
| Colour | According To Customer Requirements |
| Structure | Prefabricated |
| Jenis struktur | Rangka Struktur Baja Kekuatan Tinggi |
|---|---|
| Warna | Permintaan Klien |
| Bingkai | Struktur baja |
| Kunjungan | Kunjungan lokakarya dan pemeriksaan kualitas yang dapat diterima |
| Desain | Kustom dengan desain arsitektur gratis |
| Sandwich Panel Thickness | Between 50-200mm |
|---|---|
| Origin | China |
| Doors | Rolling Door Or Sliding Door |
| Columns And Beam | H Section Column&Beam |
| Wall | Steel Sheet |
| Fire Protection System | Optional |
|---|---|
| Doors | Rolling Door Or Sliding Door |
| Origin | China |
| Wall | Steel Sheet |
| Sandwich Panel Thickness | Between 50-200mm |
| Usage | Storage, Workshop, Factory, Logistics |
|---|---|
| Span | 5m To 30m |
| Design Load | Wind, Snow, Seismic |
| Warranty Period | 50 Years |
| Material | High-quality Steel |
| Columns And Beam | H Section Column&Beam |
|---|---|
| Origin | China |
| Doors | Rolling Door Or Sliding Door |
| Fire Protection System | Optional |
| Sandwich Panel Thickness | Between 50-200mm |
| Thermalinsulation | Good |
|---|---|
| Installation Time | Short |
| Design Options | Flexible |
| Installation | Engineer Guidance On Site |
| Advantage | Easy & Fast Install |
| Bingkai utama | Q355 Q235 |
|---|---|
| Jendela | Jendela PVC, Aluminium |
| Pintu | pintu geser, pintu bergulir |
| Dinding & Atap | Sandwich Panel; Panel Sandwich; Color Steel Sheet Lembaran Baja Berwarna |
| Struktur Sekunder | Purlin; Brace, penjepit lutut dll |
| Nama | Gudang penyimpanan bangunan logam |
|---|---|
| Bahan | baja |
| Isolasi | Tersedia |
| Daya tahan | Tinggi |
| Purlin | Baja Bagian C Galvanis |